Americký dolar posiluje po výsledcích indexu PMI ze sektoru výroby, a analýza GBP/USD

Aktivita ve zpracovatelském sektoru Spojených států se v září vrátila do fáze růstu, přičemž se zotavila poněkud svižněji, než se čekalo. Index průmyslové aktivity, který sestavuje Institut řízení zásob (ISM) podle průzkumu mezi nákupními manažery, v září stoupl na 51,5 bodu ze 49,4 bodu, kam spadl v srpnu. Ekonomové oslovení Reuters v průměru očekávali zlepšení ukazatele jen na 50,3 bodu.

Hranice 50 bodů odděluje růst od poklesu aktivity v sektoru amerických továren a index pod ní v srpnu sklouzl poprvé od února. Polepšily si i dílčí ukazatelé. Dílčí index nových objednávek minulý měsíc vyskočil na 55,1 bodu ze srpnových 49,1 bodu. Ukazatel zaměstnanosti v průmyslu se zvýšil na 49,7 bodu ze 48,3 bodu za srpen.

Na výborná data PMI ze sektoru výroby reagoval americký dolar růstem. Proti japonskému jenu (USD/JPY) přidal 0,5 procenta a vyskočil na 102,17. Proti euru posílil na hodnotu 1,1201. Posilování amerického dolaru proti jenu je ovlivněno i snížením rizikové averze investorů, poté co klesly největší obavy o budoucnost Deutsche Bank a přesunu nákazy na další bankovní domy a do reálné ekonomiky. Nicméně samotná data indexu PMI nebudou dolaru stačit k udržení dlouhodobých zisků. Ačkoliv investoři počítají s 60 procentní pravděpodobností, že Fed zvýší úrokové sazby v prosinci, v listopadu se konají prezidentské volby, které mohou zamíchat karty.

Britská libra se dnes ráno dostala pod prodejní tlak a testuje pobrexitová minima. Výprodej spustila informace, že Británie požádá o aktivování článku 50 nejpozději do konce března 2017. Investoři se bojí, že ostrovní království zvolí tzv. „hard“ neboli těžký brexit. To znamená, že obětuje volný pohyb zboží, služeb a kapitálu pro omezení migrace a zpřísnění migrační politiky.

Poslední čtvrtletí na Wall Street začalo slabým startem. Index Dow Jones klesl o 0,3 procenta na 18 253,85 bodu, index S&P 500 oslabil také o 0,3 procenta na 2 161,20 bodu a technologický Nasdaq ztratil v pondělí 0,2 procenta na 5 300,87 bodu. V Německu byl včera státní svátek, a tak byla německá burza zavřena. Akcie Deutsche Bank obchodované ve Spojených státech klesly o 0,85 procenta.

Ceny ropy v úterý klesaly. Americká ropa WTI se obchodovala o 0,6 procenta níž na 48,52 dolaru za barel a ropa Brent ztrácela 0,4 procenta na 50,69 dolaru za barel.

Měnový pár GBP/USD dnes ráno testuje minima dosažená po zveřejnění výsledku referenda o brexitu. Jde o významnou psychologickou úroveň. Pokud se sterling pod ní propadne, pak ho čeká test cenového pásma 1,2660 – 1,2700 a 1,2400 – 1,2450. Klíčový bude i vývoj oscilátoru MACD, zda klesne pod předchozí minima. Pokud se nad nimi udrží a vytvoří nižší dno, lze spekulovat na býčí divergenci, která by mohla libru zastavit v poklesu.

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy