Americký dolar oslabil za poslední 3 měsíce o 9 procent

Akcie na Wall Street včera prudce klesly a indexy S&P 500 a Dow Jones zaznamenaly největší denní ztrátu v procentech za šest týdnů, když se prohloubil aktuální sestup technologických titulů, který převážil i nad silnějšími akciemi bank. Technologický sektor, jenž byl tahounem dosavadního letošního růstu S&P o 8 procent, ve čtvrtek spadl o 1,8 procenta. Klesly hlavně akcie společností Apple a Microsoft. Index blue chips Dow Jones klesl o 0,78 procenta na 21 287,03 bodu, S&P 500 oslabil o 0,86 procenta na 2 419,70 bodu a technologický Nasdaq spadl o 1,44 procenta na 6144,35 bodu.

Do nemilosti investorů se dostaly i evropské akciové tituly, zejména sektory citlivé na úrokové sazby, když je tento týden zasáhly výroky centrálních bankéřů ohledně zvyšování úrokových sazeb (BoE, Fed, BoC) a blížícího se konce QE (ECB). Tyto komentáře na druhé straně povzbudily růst výnosů dluhopisů a poslaly euro na více než roční maximum k dolaru na hodnotě 1,1434. Americký dolar má za sebou nejhorší čtvrtletí za posledních 7 let. Jenom tento týden oslabil o 2 procenta a za poslední 3 měsíce klesl o 9 procent.

Poté, co Mark Carney (BoE) tento týden uvedl, že bankovní rada bude diskutovat o zvýšení úrokových sazeb v Británii kvůli rostoucí inflaci, vzrostla pravděpodobnost, že britská centrální banka přistoupí ke zvýšení sazeb do konce roku na 70 procent.

Australský dolar posílil v noci na 3měsíční maxima proti USD podpořen výsledky indexu nákupních manažerů ze sektoru výroby (PMI). Index v červnu posílil na 51,7 bodu, čímž potvrdil rostoucí trend už jedenáctý měsíc v řadě. Tento týden si AUD připisuje zisk 3,66 procenta.

Graf níže ukazuje silnou korelaci měnového páru EUR/USD (dolní graf fialově) a rozdílu výnosů z německých 10letých a amerických 10letých dluhopisů (horní graf oranžově).

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy