Americký dolar oslabil za poslední 3 měsíce o 9 procent

Akcie na Wall Street včera prudce klesly a indexy S&P 500 a Dow Jones zaznamenaly největší denní ztrátu v procentech za šest týdnů, když se prohloubil aktuální sestup technologických titulů, který převážil i nad silnějšími akciemi bank. Technologický sektor, jenž byl tahounem dosavadního letošního růstu S&P o 8 procent, ve čtvrtek spadl o 1,8 procenta. Klesly hlavně akcie společností Apple a Microsoft. Index blue chips Dow Jones klesl o 0,78 procenta na 21 287,03 bodu, S&P 500 oslabil o 0,86 procenta na 2 419,70 bodu a technologický Nasdaq spadl o 1,44 procenta na 6144,35 bodu.

Do nemilosti investorů se dostaly i evropské akciové tituly, zejména sektory citlivé na úrokové sazby, když je tento týden zasáhly výroky centrálních bankéřů ohledně zvyšování úrokových sazeb (BoE, Fed, BoC) a blížícího se konce QE (ECB). Tyto komentáře na druhé straně povzbudily růst výnosů dluhopisů a poslaly euro na více než roční maximum k dolaru na hodnotě 1,1434. Americký dolar má za sebou nejhorší čtvrtletí za posledních 7 let. Jenom tento týden oslabil o 2 procenta a za poslední 3 měsíce klesl o 9 procent.

Poté, co Mark Carney (BoE) tento týden uvedl, že bankovní rada bude diskutovat o zvýšení úrokových sazeb v Británii kvůli rostoucí inflaci, vzrostla pravděpodobnost, že britská centrální banka přistoupí ke zvýšení sazeb do konce roku na 70 procent.

Australský dolar posílil v noci na 3měsíční maxima proti USD podpořen výsledky indexu nákupních manažerů ze sektoru výroby (PMI). Index v červnu posílil na 51,7 bodu, čímž potvrdil rostoucí trend už jedenáctý měsíc v řadě. Tento týden si AUD připisuje zisk 3,66 procenta.

Graf níže ukazuje silnou korelaci měnového páru EUR/USD (dolní graf fialově) a rozdílu výnosů z německých 10letých a amerických 10letých dluhopisů (horní graf oranžově).

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.01.2019

15:52

Produkce ropného kartelu OPEC a jeho spojenců v prosinci klesla více, než se očekávalo a poslala tak měsíc před zahájením produkčních škrtů býčí signál pro investory na ropě. Největší producent kartelu Saudská Arábie snížila produkci o 468 000 bpd na něco málo přes 10,5 mil. bpd.

Podrobnosti

18.01.2019

09:59

Akciové trhy ovládl optimismus kolem obchodní války mezi USA a Čínou. Na zprávy reagovaly pozitivně na devizových trzích také rizikovější měny, jako australský dolar a rizikovější aktiva včetně ropy.

Podrobnosti

17.01.2019

17:04

Nejednoznačná seance na devizových trzích prozatím vyznívá spíše pro americký dolar, který je na většině z měnových párů silnější. Akciové trhy v USA zůstávají i přes probíhající výsledkovou sezonu beze změny. Včerejší pokles amerických ropných zásob ropě nepomohl a ta dnes ztrácí.

Podrobnosti