Americký dolar opět pod tlakem, EURUSD nad 1.24

Včerejší seance nenabídla mnoho významných fundamentů, ačkoliv byly zveřejněny maloobchodní prodeje v USA za březen. Ty vykázaly růst o 0,6%, přičemž se očekával růst o 0,4%. Jednalo se o první nárůst za poslední 4 měsíce, kdy vždy dopadly maloobchodní prodeje negativně, především podpořeny solidní poptávkou spotřebitelů. Nejvýraznější nárůst v poptávce byl zřetelný v prodejích automobilů, nábytku a elektroniky. Výsledky potvrzují, že negativní výsledky maloobchodních prodejů byly spíše přechodnou záležitostí, po markantních výdajích po hurikánech. Optimismus by se měl zde udržovat i nadále díky daňovým škrtům, rostoucím mzdám a silným trhem práce. Zajímavějších událostí jsme byly svědky přímo v grafech. Americký dolar navázal na ztráty z minulého týdne a aktuálně se nachází výrazně blíže minimu z letošního roku. Jeho ztráty včera prohloubil Donald Trump poté, co obvinil Čínu a Rusko z devalvace jejich měn. To však pomohl britské libře, která je na páru GBPUSD nejvýše od roku 2016. Pomohl také akciovým indexům v USA, kde však aktuálně probíhá výsledková sezona a korporátní společnosti zatím vykazují vesměs pozitivní výsledky. EURUSD se již dostalo nad úroveň 1.24 a euro tak nadále navzdory přání ECB, posiluje. Ropa se včera odrazila od úrovně 66,30 a zatím si drží své zisky, nelze však očekávat, že by navázala na minulý týdne dalšími razantními zisky, ale pravděpodobnější je spíše pohyb do strany, respektive mírnější korekce. Zároveň včera vyšla zpráva, že OPEC zvažuje prodloužení produkčních škrtů i v roce 2019, což by mohlo zajistit ropě dostačený růstový stimul i v příštím roce, mimo jiné agentura Bloomberg odhaduje, že zásoby v USA minulý týden klesly pod pětiroční průměr.

Dnes brzy ráno ve 4:00 bylo zveřejněno několik dat z Číny, nejzajímavějším může být růst HDP za první kvartál, který vykazuje stabilní růst o 6,8%. V 10:30 budou zveřejněna data u trhu práce ve velké Británii. V 14:30 data z trhu s bydlením v USA a průmyslové prodeje v Kanadě. Dále je po zbytek dne na programu několik sekundárních dat, které však mohou při výraznější odchylce způsobit zvýšenou volatilitu na trzích. Patří mezi ně projev členů FEDu Williamse a Quarlese, prům. produkce v USA nebo GDT index.

Dnes bude zveřejněno několik fundamentů v USA a Kanadě, které mohou ovlivnit kurz USDCAD. Ten aktuálně opakuje situaci z předminulého týdne, kdy po razantnějším pohybu přešel do konsolidace. Opět konsolidace probíhá kolem úrovně fibonacciho posloupnosti, ze které by mohl posilovat spíše kanadský dolar díky slabšímu americkému dolaru a sentimentu a dodržení trendu na USDCAD.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

26.03.2019

17:35

Sentiment z včerejší seance zatím na trzích přetrvává a nic zásadního se oproti včerejší seanci nezměnilo. EURUSD se dnes vrátilo zpět pod 1.13, když se na trh vrátili medvědi. Akciové indexy dnes posilují poté, co se otřepaly z pátečního výprodeje.

Chci číst

26.03.2019

16:46

Probíhající obchodní válka USA a Číny a nejistota kolem vývoje vyjednávání obchodní dohody dokázala již koncem minulého roku přibrzdit růst druhé největší ekonomiky světa. Obavy ze zpomalení Číny přetrvávají i nadále a některé měny mohou být na její zpomalení více náchylné.

Chci číst

26.03.2019

12:07

Akciové indexy se otřepaly z obav kolem zpomalení globálního růstu a zastavily dosavadní propad. Devizové trhy vstoupily do nového týdne v klidném tempu, nejvíce se dařilo australskému dolaru. Ropa WTI dnes již zpevňuje nad 59 dolarů za barel.

Chci číst