Americký dolar opět pod tlakem, EURUSD nad 1.24

Včerejší seance nenabídla mnoho významných fundamentů, ačkoliv byly zveřejněny maloobchodní prodeje v USA za březen. Ty vykázaly růst o 0,6%, přičemž se očekával růst o 0,4%. Jednalo se o první nárůst za poslední 4 měsíce, kdy vždy dopadly maloobchodní prodeje negativně, především podpořeny solidní poptávkou spotřebitelů. Nejvýraznější nárůst v poptávce byl zřetelný v prodejích automobilů, nábytku a elektroniky. Výsledky potvrzují, že negativní výsledky maloobchodních prodejů byly spíše přechodnou záležitostí, po markantních výdajích po hurikánech. Optimismus by se měl zde udržovat i nadále díky daňovým škrtům, rostoucím mzdám a silným trhem práce. Zajímavějších událostí jsme byly svědky přímo v grafech. Americký dolar navázal na ztráty z minulého týdne a aktuálně se nachází výrazně blíže minimu z letošního roku. Jeho ztráty včera prohloubil Donald Trump poté, co obvinil Čínu a Rusko z devalvace jejich měn. To však pomohl britské libře, která je na páru GBPUSD nejvýše od roku 2016. Pomohl také akciovým indexům v USA, kde však aktuálně probíhá výsledková sezona a korporátní společnosti zatím vykazují vesměs pozitivní výsledky. EURUSD se již dostalo nad úroveň 1.24 a euro tak nadále navzdory přání ECB, posiluje. Ropa se včera odrazila od úrovně 66,30 a zatím si drží své zisky, nelze však očekávat, že by navázala na minulý týdne dalšími razantními zisky, ale pravděpodobnější je spíše pohyb do strany, respektive mírnější korekce. Zároveň včera vyšla zpráva, že OPEC zvažuje prodloužení produkčních škrtů i v roce 2019, což by mohlo zajistit ropě dostačený růstový stimul i v příštím roce, mimo jiné agentura Bloomberg odhaduje, že zásoby v USA minulý týden klesly pod pětiroční průměr.

Dnes brzy ráno ve 4:00 bylo zveřejněno několik dat z Číny, nejzajímavějším může být růst HDP za první kvartál, který vykazuje stabilní růst o 6,8%. V 10:30 budou zveřejněna data u trhu práce ve velké Británii. V 14:30 data z trhu s bydlením v USA a průmyslové prodeje v Kanadě. Dále je po zbytek dne na programu několik sekundárních dat, které však mohou při výraznější odchylce způsobit zvýšenou volatilitu na trzích. Patří mezi ně projev členů FEDu Williamse a Quarlese, prům. produkce v USA nebo GDT index.

Dnes bude zveřejněno několik fundamentů v USA a Kanadě, které mohou ovlivnit kurz USDCAD. Ten aktuálně opakuje situaci z předminulého týdne, kdy po razantnějším pohybu přešel do konsolidace. Opět konsolidace probíhá kolem úrovně fibonacciho posloupnosti, ze které by mohl posilovat spíše kanadský dolar díky slabšímu americkému dolaru a sentimentu a dodržení trendu na USDCAD.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.07.2018

15:33

Další ze série horších dat pro britskou libru dorazily na trhy dnes dopoledne. V 10:30 byly zveřejněny data britské inflace za červen a to v prostředí, kdy britská centrální banka začíná uvažovat nad zvýšením základní úrokové sazby.

Podrobnosti

18.07.2018

09:59

Včerejší seanci na devizových trzích ovládl americký dolar, který dokázal smazat své předchozí ztráty a na indexu amerického dolaru FUSD se opět pohybuje v blízkosti letošních maxim. Americký dolar začal posilovat již během evropské seance v očekávání projevu Jeromeho Powella před americkými zákonodárci.

Podrobnosti

17.07.2018

15:40

Dnes zveřejněné data z britského trhu práce přidávají další indicii, kterou potřebuje britská centrální banka k tomu, aby mohla reálněji uvažovat nad zvýšením domácích úrokových sazeb. Britská zaměstnanost totiž rostla na rekordní maxima, ačkoliv růst mezd se za poslední 3 měsíce stabilizoval.

Podrobnosti