Americký akciový index Dow Jones vytvořil páté maximum v řadě

Americký index Dow Jones v úterý posunul popáté v řadě hranici historického maxima a přiblížil se hladině 22 000 bodů za podpory růstu akcií Goldman Sachs, JPMorgan a dalších bank. Index Dow Jones včera posílil o 0,3 procenta na zavíracích rekordních 21 963,92 bodu a zapsal i nové průběžné maximum 21 990,96 bodu. Index S&P 500 včera přidal 0,2 procenta a uzavřel na hodnotě 2476,35 bodu. Technologický index Nasdaq stoupl o 0,2 procenta na 6 362,93 bodu.

Novozélandský dolar dnes oslabil na týdenní minima po horších výsledcích domácího trhu práce. Zaměstnanost v druhém čtvrtletí nečekaně mezikvartálně klesla o 0,2 procenta. Tyto výsledky byly pro trh velkým překvapením zejména po robustních číslech z prvního čtvrtletí, kdy se zvýšila zaměstnanost o 1,1 procenta. Analytici čekali, že zaměstnanost stoupne v měsících duben až červen o 0,7 procenta. Novozélandský dolar po nepříznivých datech klesl proti USD o 0,6 procenta na cenu 0,7425. Po dnešních makroekonomických datech se posouvá očekávaný termín zvýšení úrokových sazeb z listopadu 2018 na únor 2019. Aktuální úroková sazba je na úrovni 1,75 procenta.  

Australský dolar se drží pod kulatým číslem a rezistencí 0,80 proti americkému dolaru, když centrální banka (RBA) na svém úterním zasedání uvedla, že silná měna poškozuje tamní ekonomiku. Australský dolar od června vzrostl o 7 procent, a to díky slabšímu USD, rostoucí ceně zlata a železně rudy a výhod plynoucích z „carry trade“ obchodu. Australský dolar stále nabízí nejvyšší úrokovou sazbu z rozvinutých zemí ve výši 1,5 procenta. RBA také odmítla snížení sazeb v blízké budoucnosti kvůli rostoucím cenám nemovitostí.

Měnový pár NZD/JPY po třetí v řadě odmítl cenu 83,63 a vytvořil tak trojitý vrchol, k čemuž mu pomohla i medvědí divergence s oscilátorem MACD. Aktuálně zápasí měnová pár s úrovní podpory a předchozími minimy 82,15. Pokud by se mu podařilo uzavřít pod ní, pak bude testovat minima z 18. července. Propad ještě níže by novozélandskému dolaru otevřel velký prostor pro korekce předchozího silného růstu.

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy