Americké vládě hrozí platební neschopnost

Včerejší seance nenabídla z makroekonomických žádné větší vzrušení. Stavební povolenky v USA zůstaly téměř stejné a to na 1,3mil. Žádosti o podporu v nezaměstnanosti klesly o 220tis. proti očekávaným 250tis. V americké ekonomice, která je momentálně velice silná a nezaměstnanost je velice malá, to s americkým dolarem neudělalo takřka nic. Dále pokračují v poklesu americké zásoby ropy, které klesly o 6,9mil barelů, proti očekávaným 1,4mil. Ropa WTI poté chvilkově posílila, ale své zisky následně začala ztrácet. Trochu jiné drama se včera začalo rýsovat v USA. Kde sněmovna schválila návrh na dodatečný objem peněz na financování vlády. Demokraté však hrozí zamítnutím návrhu, pokud republikáni neschválí imigrační návrhy pro mladé lidi, co žijí v USA. Termín, do kterého musí Kongres dočasný rozpočet schválit, je stanoven na dnešní půlnoc. Na Forexu nenabídla včerejší seance žádné výraznější výkyvy a vyšší volatilita způsobila zajímavé pohyby i bez důležitých fundamentů. Americký dolar včera opět lehce ztrácel, bylo to však způsobeno především ostatními silnými měnami. Včera výrazněji posilovala britská libra, australský i kanadský dolar. Přičemž britská libra se dnes ráno již drží nad 1,39 a zdá se, že na případnou korekci po razantním nástupu z minulého týdne, je ještě brzy.

Jediný dnešní důležitý fundament jsou dnešní výsledky z maloobchodních prodejů z Velké Británie. Ty nečekaně klesly o 1,5%, oproti očekávanému poklesu o 0,8%. Libra reagovala na zprávy oslabením, ale býci si nenechali vzít své dosavadní zisky a prakticky okamžitě zkorigovali zpět a dokonce posilovali nad dnešní high.

Trh USDCAD tento se tento týden zatím pohybuje v konsolidačním pásmu, z kterému mu nepomohlo ani zasedání Bank of Canada. Dlouhodobý klesající trend a testování ceny 1,2380 nabízí otázku, zda se nechystá průraz této úrovně a další posilování kanadského dolaru.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.01.2019

09:59

Akciové trhy ovládl optimismus kolem obchodní války mezi USA a Čínou. Na zprávy reagovaly pozitivně na devizových trzích také rizikovější měny, jako australský dolar a rizikovější aktiva včetně ropy.

Chci číst

17.01.2019

17:04

Nejednoznačná seance na devizových trzích prozatím vyznívá spíše pro americký dolar, který je na většině z měnových párů silnější. Akciové trhy v USA zůstávají i přes probíhající výsledkovou sezonu beze změny. Včerejší pokles amerických ropných zásob ropě nepomohl a ta dnes ztrácí.

Podrobnosti

17.01.2019

10:02

Klidnějšího průběhu včerejší seance dokázala využít pouze americký dolar, který mírně zpevnil. V pozvolných ziscích pokračoval také akciový trh, zatímco ropa po nadprůměrně volatiltní seance udržela své zisky nad 52 dolary.

Podrobnosti