Americké indexy atakují historická maxima, dnes zasedá ECB, analýza USD/JPY

Wall Street včera opět prudce posílila a indexy Dow Jones i S&P 500 si zapsaly čerstvé rekordní hodnoty. Všechny tři hlavní indexy ukončily seanci růstem o více než 1 procento. Americké burzy od prezidentských voleb vytrvale stoupají na nová maxima, povzbuzeny plány Donalda Trumpa na větší ekonomické stimuly a nižší firemní daně a regulace.

Index Dow Jones včera vzrostl o 1,55 procenta na rekordní závěrečnou hodnotu 19 549,62 bodu, index S&P 500 vyskočil o 1,32 procenta na rekordních 2 241,35 bodu a technologický Nasdaq Composite stoupl o 1,14 procenta na 5 393,76 bodu.

Před vánocemi se daří nejen americkým, ale i evropským akciovým titulům. Nejširší index EUROSTOXX 600 zamířil na nejvyšší hodnoty za tři měsíce. V 0,5 procentním zisku otevřely dnes ráno i akciové indexy v Německu, Francii a Británii, když následovaly americké protějšky. V závěru roku posilují i letos ne příliš oblíbené evropské bankovní tituly. Index evropského bankovního sektoru vyskočil na 11měsíční maximum poté, co Credit Suisse oznámila další škrty nákladů a akcie italských bank zaznamenaly nejlepší dvoudenní sérii od poloviny roku 2011. Posilování evropských titulů bude závislé i od dnešního zasedání Evropské centrální banky. Většina účastníků trhu čeká, že banka prodlouží program kvantitativního uvolňování (QE). Více o dnešním zasedání ECB se dočtete zde.

Euro je před zasedáním ECB odolné vůči prodejním tlakům a drží se blízko hodnoty 1,08 proti USD. Jednotná měna eurozóny neztrácí ze své hodnoty, ani když investoři čekají, že ECB prodlouží program QE a italský premiér Mario Renzi včera podal demisi. Americký dolar ztrácí momentum, když výnosy z amerických státních dluhopisů zastavily růst.

Cena ropy Brent ve čtvrtek ráno stagnovala poblíž 53 dolarů za barel. Začátkem týdne kontrakt zapsal 16měsíční maximum na 55,33 dolaru v důsledku dohody hlavních světových producentů o snížení těžby.

Novozélandský dolar se nese na vlně investorského apetitu po riziku a příznivých komentářů guvernéra centrální banky (RBNZ) G. Wheelera, který uvedl, že úrokové sazby pravděpodobně zůstanou nezměněny po nějakou dobu s tím, jak globální uvolňování měnových podmínek slábne. Klíčové parametry, jež centrální banka sleduje při rozhodování o úrokových sazbách, jsou inflace, kurz novozélandského dolaru, ceny nemovitostí a migrace.

Měnový pár USD/JPY se zastavil u Fibonacciho hodnoty 61,80 po vyčerpávajícím měsíčním růstu, u níž konsoliduje v trojúhelníkové formaci. Pokud by ji prorazil směrem dolů, může klesnout až k Fibo úrovni 50, naopak překonání rezistence shodné s Fibonacciho hladinou 61,80 by otevřelo USD cestu k posílení až k Fibonacciho úrovni 78,60. 

Autor: Michala Moravcová 

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy