Americké akciové indexy zpátky na úrovních před Brexitem

Americké burzy středu zakončily druhým růstovým dnem v řadě, když investoři vybírali a skupovali oslabené tituly po masivních výprodejích podnícených na konci minulého týdne šokujícím rozhodnutím britských voličů opustit Evropskou unii. Akciové tituly podpořila i vyšší cena ropy. Nejširší index S&P 500 uzavřel u hranice 2 070 bodů, čímž smazal ztráty, které mu způsobil Brexit. Dow Jones posílil o 1,6 %, S&P 500 o 1,7 % a technologický Nasdaq o 1,9 %. Podobně se dařilo i britskému akciovému indexu FTSE 100, který rovněž vystoupal na maxima před britským referendem.

Bohužel britské libře se nedaří získat zpátky část své hodnoty, kterou ztratila kvůli výsledku referenda ve Velké Británii o opuštění Evropské unie. Od pondělí se sice drží nad 31letými minimy 1,3122, nicméně Brexit ji připravil o 7 procent hodnoty. Japonský premiér Shinzo Abe má dnes naplánovaný telefonický hovor s guvernérem britské centrální banky Markem Carneyem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Japonsku se nelíbí silný jen (JPY), který investoři nakupují jako bezpečné aktivum.

Dnes je konec kvartálu, což může leccos vysvětlit. Lze se domnívat, že portfolio manažeři ocení růst akciových titulů z posledních dvou dní, kdy mohou reportovat povedené výsledky za druhý kvartál. Otázka britského členství v EU bude viset ve vzduchu celé léto, protože se bude čekat na oficiální podání žádosti Británie o opuštění EU. K tomu musí být zvolen nový premiér. Británie se tak pere s vnitropolitickými problémy a s oficiální žádostí do Evropského parlamentu podle všeho předstoupí nejdříve v září.

Čínský jüan se propadl na 6měsíční minima proti americkému dolaru a australský dolar oslabil o procento, když společnost Reuters oznámila, že Čínská lidová banka (PBOC) je ochotna nechat oslabit jüan proti USD na hodnotu 6,80. Aktuálně se obchoduje CNY proti USD na 6,64.

Počet nezaměstnaných v Německu v červnu klesl o 6 000 na 2,69 miliónu, což je více, než se čekalo, a míra nezaměstnanosti setrvala na historickém minimu 6,1 procenta. 

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy