Americké akcie se dostaly do rukou prodejců, analýza indexu Dow Jones

Americké indexy Dow Jones a S&P ve středu mírně posílily. Index Dow Jones stoupl o 0,1 procenta na 18 144,20 bodu, index S&P 500 posílil o 0,1 procenta na 2 139,18 bodu. Technologický Nasdaq klesl o 0,2 procenta na 5 239,02 bodu. Nicméně dnes vládne na akciovém trhu špatná nálada po horších obchodních datech z Číny a americkému akciovému trhu také neprospívají rostoucí sázky na zvýšení úrokových sazeb v USA. Zítra publikují hospodářské výsledky za 3. kvartál důležité americké bankovní domy.

Zápis z posledního měnového jednání bankovní rady (FOMC) včera večer ukázal, že několik hlasujících členů zastávalo názor, že situace si bude zvýšení sazeb vyžadovat "relativně brzy", pokud bude americká ekonomika nadále sílit. Trh jasně preferuje jako více pravděpodobnou možnost zvýšení úrokových sazeb v prosinci než v listopadu vzhledem k tomu, že zasedání bankovní rady se koná týden před prezidentskými volbami.

Silný americký dolar v kombinaci s horšími výsledky zahraničního obchodu Číny se postaraly o to, že se čínský jüan propadl na letošní minima (6,7276). V září klesly v Číně jak vývozy, tak i dovozy. Výstrahou jsou hlavně nižší dovozy, které opět indikují zpomalení druhé největší ekonomiky světa. Horší výsledky z Číny srazily na kolena důlní akciové tituly, protože čínská zahraniční bilance odhalila nižší dovoz průmyslových kovů. Akcie společnosti BHP Billiton a Rio Tinto klesaly dnes shodně o 4,6 procenta. Vrásky na čele vyvolal nejen import, ale i export. Desetiprocentní pokles čínského vývozu nejen vysílá varovný signál, že druhá největší ekonomika světa ztrácí na tempu, ale také svědčí o křehké globální poptávce.

Počet Američanů žádajících poprvé o podporu v nezaměstnanosti se minulý týden oproti očekávání držel na 43letém minimu, což ukazuje na stabilní a silný trh práce, který by mohl vydláždit cestu k prosincovému zvýšení sazeb Fedu.

Americké ministerstvo práce dnes v 14:30 publikovalo, že počet nových žádostí o státní dávky v nezaměstnanosti v týdnu ukončeném 8. října stagnoval na sezonně očištěných 246 000, což je nejnižší úroveň od listopadu 1973. Navíc výsledek za předchozí týden byl revidován o 3 000 níž, než se původně uvádělo. Ekonomové očekávali, že počet žádostí stoupne o 5 000.

Pod hranicí 300 000, která je spojována se zdravými podmínkami na trhu práce, se ukazatel drží již 84 týdnů v řadě. To je nejdelší taková série od roku 1970, kdy byl ovšem trh práce mnohem menší. Čtyřtýdenní průměr, považovaný za lepší barometr trendů na trhu, neboť vylučuje týdenní volatilitu, minulý týden klesl o 3 500 na 249 250, což představuje rovněž nejnižší hodnotu od listopadu 1973.

Americký akciový index Dow Jones klesl k významným hodnotám podpory. Vyslal první negativní signál, když dnes protíná rostoucí trendovou linii. Klíčovou roli sehraje úroveň 17 880 – 17 850 bodů. Když index pod ní uzavře, začne se mu otevírat prostor na jih, což bude signalizovat výraznější ztráty. 

Autor: Investplanet

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy