Americké akcie posilují, dolar však ztrácí sílu

Konec minulého týdne odnesl slabší americký dolar, který pokračuje ve ztrátách i začátkem aktuálního týdne. Poměrně pozitivní seancí si v minulém týdnu prošly akciové trhy a to především v USA, kde i slabší americký dolar pomohl indexu S&P 500 k nejvyšším úrovním od konce března. Akciovým trhům v USA především pomohly zprávy ohledně lepších vztahů mezi USA a Severní Koreou, ale i obchodní vyjednávání mezi USA a Čínou. I nervozita investorů během posledních několika dní poměrně klesla, když se VIX dostal po 14 bodů a nadále se drží na nižších úrovních. Své razantní zisky z poloviny minulého týdne zastavil americký dolar poté, co byly zveřejněny data z kanadského trhu práce. Ty dopadly trochu hůře, než se očekávalo, když se ekonomice podařilo vytvořit o 1 100 pracovních míst méně jak minulý měsíc. Pozitivní nadále zůstává míra nezaměstnanosti, která se udržela na nejnižších úrovních za posledních 40 let a to na 5,8%. Růst mezd si udržel stabilní tempo růstu a průměrná hodinová mzda rostla meziročně na 3,3%. Své výrazné ztráty zastavilo také euro a odrazilo se od úrovně 1.1820 a na páru EURUSD od poloviny minulého týdne posiluje zpět k úrovni 1.2000. Své ztráty zastavila také britská libra a to i vzhledem k tomu, že britská centrální banka rozhodla o ponechání úrokové sazby beze změny.

Dnešní obchodní seance by měla proběhnout v klidnějším tempu a to i vzhledem k tomu, že v makroekonomickém kalendáři chybí důležitější zprávy. Během dnešního dne nás čekají pouze projevy několika členů ECB.

Na měnovém páru NZDUSD mají stále výraznější převahu medvědi, avšak vzhledem k slabšímu americkému dolaru z minulého týdne by mohl nastat kdykoliv alespoň krátkodobější růstový trend. Prozatím však intradenní trend zůstává shortový a stejný zůstává i náš výhled na tento měnový pár.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy