Americké akcie jsou stále velmi atraktivní, ale ...

Pojďme společně zavzpomínat na začátek letošního roku, případně i konec toho minulého. Tentokrát se zaměříme na americký akciový trh, podle kterého se odvíjí finanční trhy na celém světě. Rok 2017 se nesl v duchu téměř lineárního růstu bez výraznější korekce a debaty o možné korekci sílily už začátkem roku letošního. Trochu se však spekulovalo, co by mohlo být spouštěčem korekce, ale všichni zůstávali pozitivně naladěni a očekávali další růst amerického akciového trhu i v roce 2018. 

Začátkem roku, prakticky celý ledem akciový trh pokračoval v lineárních ziscích a graf S&P 500 vypadal, jako kdyby kopíroval dráhu vzletu letadla. Nicméně ne každou turbulenci hlásí dopředu palubní počítač, stejně jako to bylo v případě únorové korekce. Americký akciový trh se začátkem února dostal pod výrazný prodejní tlak, který většina investorů vnímá jako zdravou technickou korekci, která prostě přijít musela. Spekulovalo se, co bylo možným spouštěčem oné korekce, a závěrem se většina ekonomů shodla, že za korekci mohly částečně rostoucí výnosy z amerických dluhopisů a vysoké nadhodnocení akciového trhu. Konkrétně kombinace rostoucích výnosů z desetiletých splatností přibližující se 3% hranici a technické korekce. 

Nicméně akciovému trhu nepomohl nijak ani Donald Trump, který v situaci, kdy se začal akciový trh vzpamatovávat, začal hýřit svou agresivní zahraniční politikou a zavádět cla na dovozy do Spojených států. To způsobilo několikrát výraznější volatilitu na akciových trzích a nervozita se v podstatě táhne s trhy do dneška, kdy Trump již rozhodl o 25% clech na dovoz čínských výrobků o objemu 50 mld. dolarů. Nakonec nemusí zůstat jen u toho, jelikož Čína hrozí protiopatřeními, což rozpoutává řetězovou reakci a Čína bude opět reagovat zpět.

Nicméně od začátku roku, kdy akciový trh zažil menší šok, se některé akcie především firem technologického sektoru dostaly nad své dosavadní maxima a tržní kapitalizace 8 největších firem, než všechny kotované akcie v Eurozóně nebo Japonsku. Akcie, o kterých se již na konci roku hovořilo jako o velmi drahých a jejich valuace nyní dosahují úrovní na první pohled neatraktivních pro investory. Ceny akcií jsou dokonce tak vysoko, že někteří američtí investoři hovoří o bublině, která se mohla objevit v technologickém sektoru, a předpovídají do 12 měsíců možnou výraznější korekci. Nebo akcie společnosti Netflix se zhodnotily od začátku roku o více jak 90%. Zvýšený apetit investorů nakupovat těchto akciích lze vidět i na ostatních sektorech, které většinou působí jako bezpečný přístav. Z akciových trhů začínají ztrácet akcie farmaceutického sektoru, nebo zdravotní péče, které jsou všeobecně vnímány jako bezpečnější aktivum a dochází právě k odlivu kapitálu z těchto trhů.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

16.11.2018

12:09

Po úterním výprodeji, kdy ropa ztratila více, jak 4 dolary za pouhou jednodenní seanci se nyní snaží býci umazat alespoň část ztrát, které jsou již poměrně velké. Pokud však vezmeme v potaz akci a následnou reakci, nelze očekávat začátek silnějšího růstového trendu. 

Podrobnosti

16.11.2018

10:00

Včerejší seance zachvátilo poměrně divoké obchodování s výrazně zvýšenou volatilitou. Akciové indexy uzavřely nakonec v zisku a dokázaly tak vymazat ztráty, které nabraly po většinu dne. Ropě se daří pokračovat v mírném růstu, ztráty jsou však stále velké.

Podrobnosti

15.11.2018

16:43

Čtvrteční seance se opět točila především kolem britské libry, která výrazně ztrácela kvůli novinkám o brexitu. Druhý den po sobě se snaží stabilizovat ropa a umazat výrazné ztráty. Akciové indexy s otevřením americké seance pokračují v korekci.

Podrobnosti