Americké akcie dosahují nových historických maxim, analýza USD/CHF

Akcie na Wall Street zahajují úterní seanci růstem. Indexy Dow Jones a Nasdaq zapsaly čerstvá historická maxima. Index Dow Jones rostl o 0,4 procenta na rekordních 20 134,46 bodu, zatímco technologický Nasdaq stoupal na rekordních 5 677,193 bodu. Index se obchoduje na hodnotě 2 297,41 bodu, a stojí tak necelé čtyři body od historického maxima z 26. ledna.

Atakovat nová maxima bez nových impulsů jde indexu jen velmi těžce. Nedostatek podnětů k novému růstu reprezentuje letošní vývoj nejširšího indexu, který se od 7. prosince nepohnul za jedinou seanci o více než 1 procento tím či oním směrem. Podle dosavadních firemních výsledků společnosti zařazené v indexu S&P 500 ve čtvrtém čtvrtletí v průměru zvedly zisk o 8,1 procenta, což je největší přírůstek za posledních devět kvartálů.

Údaje amerického ministerstva obchodu v úterý ukázaly, že schodek zahraničního obchodu Spojených států se v prosinci zúžil více, než se čekalo, když vývoz vzrostl na nejvyšší úroveň za půldruhého roku, a převážil tak nad růstem dovozu. Za celý loňský rok se obchodní schodek Spojených států zvýšil o 0,4 procenta na čtyřleté maximum 502,3 miliardy dolarů, což představuje 2,7 procenta hrubého domácího produktu.

Tato čísla se nebudou líbit novému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, který se snaží vrátit pozornost amerických firem a spotřebitelů zpátky na domácí aktiva. Právě schodek zahraničního obchodu byl hlavním důvodem pomalejšího růstu HDP v posledním čtvrtletí 2016. Propad vývozu je však krátkodobého charakteru, protože je reprezentován poklesem exportu sójových bobů do Jižní Ameriky.

Výprodej na euru dále pokračuje kvůli rostoucím obavám z potenciálního vítězství Marine Le Pen, která plánuje Francii vyčlenit z eurozóny. Rovněž do hry vstoupilo Řecko, jemuž chce Mezinárodní měnový fond ulevit od splátek, co se potýká s odporem Německa, zejména v roce parlamentních voleb, jež se budou konat v září. 

Měnový pár USD/CHF konečně začíná naplňovat naši analýzu z týdenního videa. Ačkoliv jsme čekali obrat trendu v rozemzí kulatého čísla 1,00 a hodnoty 0,99500, obrat nastal až u úrovně 0,98870. USD/CHF tak začíná následovat býčí divergenci a mířit na sever mimo klesající trendový kanál. 

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy