Americká data z trhu práce zklamala

USA

Dnes v 14:30 byla zveřejněna data z amerického trhu práce. Ty však bohužel zklamaly, když NFP report vykázal za březen růst pouze o 103 tisíc prac. míst, přičemž očekávání bylo 188 tis. Zklamala i nezaměstnanost, která zůstala již šestý měsíc v řadě na úrovni 4,1%, když se očekával pokles na 4%. Nejedná se však o nic extrémně negativního, naopak nezaměstnanost zůstává na nízkých úrovních, což je pro americkou ekonomiku pozitivní. Velmi sledovaný růst mezd nakonec dopadl celkem pozitivně, když se setkal s očekáváním a mzdy tak rostly o 2,7%. Růst mezd se tak vrátil na původní hodnoty z ledna. To by mělo podpořit růst spotřeby domácností, ale také by to mohlo odstartovat výraznější růst inflace. Pokles v NFP mohl nastat kvůli špatnému počasí na severovýchodě USA, kde panovaly sněhové bouře a lidé nemohli chodit do práce. Každopádně by pokles prac. míst neměl nijak ohrozit finanční trhy ani FED. Americký dolar začal v reakci na zveřejnění dat oslabovat na většině z měnových párů a zatím likviduje své vlastní zisky z tohoto týdne. 

Kanada

Stejně jako minulý měsíc, tak i ten aktuální byla zároveň s americkými NFP zveřejněna data z kanadského trhu práce. Ty však dopadly lehce pozitivněji a míra nezaměstnanosti se druhý měsíc v řadě drží na úrovni 5,8%. Zároveň se ekonomice podařilo vytvořit 32,3 tis. pracovních míst, oproti očekávaným 20,1 tis. Kanadský dolar v reakci na výsledky společně se slábnoucím americkým dolarem začal na páru USDCAD posilovat a pokračuje tak v pozitivním sentimentu, kde pravděpodobně uzavře další ziskový týden. 

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.09.2018

16:25

Dnešnímu obchodování na finančních trzích chybí dostatek důležitějších fundamentů, které by ovlivnily dosavadní sentiment na finančních trzích. Většina trhů je ovlivněna včerejším rozhodnutím amerického prezidenta o nových clech na čínské dovozy, ačkoliv se akciové index dostaly z včerejšího prodejního tlaku.

Podrobnosti

18.09.2018

14:28

Poslední dva týdny se hodně spekulovalo o zavedení připravovaných amerických cel na čínské zboží o objemu 200 mld. dolarů, které americká administrativa připravovala již od července.

Podrobnosti

18.09.2018

10:07

Americký dolar včera ztrácel, kvůli obavám z eskalace obchodních válek, konkrétně zavedení celních opatření na čínské dovozy.

Podrobnosti