Americká data z trhu práce zklamala

USA

Dnes v 14:30 byla zveřejněna data z amerického trhu práce. Ty však bohužel zklamaly, když NFP report vykázal za březen růst pouze o 103 tisíc prac. míst, přičemž očekávání bylo 188 tis. Zklamala i nezaměstnanost, která zůstala již šestý měsíc v řadě na úrovni 4,1%, když se očekával pokles na 4%. Nejedná se však o nic extrémně negativního, naopak nezaměstnanost zůstává na nízkých úrovních, což je pro americkou ekonomiku pozitivní. Velmi sledovaný růst mezd nakonec dopadl celkem pozitivně, když se setkal s očekáváním a mzdy tak rostly o 2,7%. Růst mezd se tak vrátil na původní hodnoty z ledna. To by mělo podpořit růst spotřeby domácností, ale také by to mohlo odstartovat výraznější růst inflace. Pokles v NFP mohl nastat kvůli špatnému počasí na severovýchodě USA, kde panovaly sněhové bouře a lidé nemohli chodit do práce. Každopádně by pokles prac. míst neměl nijak ohrozit finanční trhy ani FED. Americký dolar začal v reakci na zveřejnění dat oslabovat na většině z měnových párů a zatím likviduje své vlastní zisky z tohoto týdne. 

Kanada

Stejně jako minulý měsíc, tak i ten aktuální byla zároveň s americkými NFP zveřejněna data z kanadského trhu práce. Ty však dopadly lehce pozitivněji a míra nezaměstnanosti se druhý měsíc v řadě drží na úrovni 5,8%. Zároveň se ekonomice podařilo vytvořit 32,3 tis. pracovních míst, oproti očekávaným 20,1 tis. Kanadský dolar v reakci na výsledky společně se slábnoucím americkým dolarem začal na páru USDCAD posilovat a pokračuje tak v pozitivním sentimentu, kde pravděpodobně uzavře další ziskový týden. 

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

22.03.2019

17:16

Od 6.3.2019, kdy jsem se zabýval párem CAD/CHF, se graf přiblížil k široké rezistenci na ceně 0,7515 až 0,7541, od které se následně odrazil na jih. 
Podrobnosti

22.03.2019

08:20

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.
Neváhejte porovnat jejich relevantnost a funkčnost s hladinami z předešlých dnů.
Podrobnosti

21.03.2019

19:02

Americký dolar si dnes bere své včerejší ztráty zpět, když otočil včerejší sentiment, kdy ho dostalo pod tlak rozhodnutí FEDu o oddálení růstu úrokových sazeb. Daří se akciovým trhům, kde výrazně zpevňují akcie společnosti Apple. Ropa WTI se zatím nedokázala dostat nad 60 dolarovou úroveň, která působí jako silná rezistence. 

 

Podrobnosti