Americká data z trhu práce zklamala

Spojené státy vytvořily v březnu nejméně pracovních míst mimo zemědělský sektor (98 000) za 10 měsíců, ale pokles míry nezaměstnanosti o 0,2 procenta na téměř 10leté minimum (4,5 procenta) naznačuje, že podmínky na trhu práce se nadále zlepšují. Druhý měsíc v řadě ubyla pracovní místa v maloobchodním sektoru.

Ekonomové očekávali nárůst nových pracovních míst až o 180 000, očekávání byla podpořena i dobrými středečními výsledky nových pracovních míst v soukromém sektoru (ADP). V lednu i v únoru vzniklo v USA přes 200 000 nových pracovních míst každý měsíc, když mimořádně vysoké teploty urychlily najímání v odvětvích citlivých na počasí, jako jsou stavebnictví, rekreace či pohostinství. V březnu teploty klesly a severovýchod Spojených států zasáhly sněhové bouře.

Americké ekonomice stačí vytvářet 75 000 až 100 000 pracovních míst měsíčně, aby udržela tempo s přibýváním práceschopné populace. Očekává se, že trh práce ve Spojených státech letos dosáhne plné zaměstnanosti, což by mohlo nastartovat růst mezd. Průměrná hodinová mzda se v březnu zvýšila o 0,2 procenta a meziročně zpomalila růst na 2,7 procenta.

EUR/USD dnes prolomil konsolidační obdélník tak, jak jsme předpokládali v předchozích analýzách. Očekáváme pokračování posilování amerického dolaru s prvním cílem dnešních minim a následně Fibonacciho úrovně 78,60. 

Autor: Michala Moravcová – analytik společnosti BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy