Americká data z trhu práce NFP pozitivně překvapila

Američtí zaměstnavatelé v únoru vytvořili 235 000 nových pracovních míst mimo zemědělský sektor (NFP), což je o 45 000 více, než se čekalo. Výrazně vyšší přírůstek zaznamenal sektor stavebnictví díky neobvykle teplému počasí. Průměrný měsíční nárůst pracovních míst za poslední tři měsíce dosáhl 209 000, což dává Fedu příští týden zelenou, aby zvýšil úrokové sazby. Americká ekonomika přitom potřebuje podle centrální banky vytvářet zhruba 100 000 nových míst měsíčně, aby udržela krok s nárůstem práceschopného obyvatelstva.

Tempo růstu mezd mírně zklamalo, což drží americký dolar a výnosy z dluhopisů na uzdě. Průměrná hodinová mzda stoupla meziměsíčně o 6 centů čili 0,2 procenta po zvýšení stejným tempem po revizi za leden. Meziroční růst mezd zrychlil na 2,8 procenta z lednových 2,6 procenta. Míra nezaměstnanosti v únoru klesla o 0,1 procenta na 4,7 procenta, přestože na trh vstoupilo více uchazečů o práci.

Novozélandský dolar protnul klesající trendovou linii, čímž naznačil, že by mohl začít korigovat předchozí pokles. Postup alespoň k první Fibonacciho úrovni návratnosti by mu mohla ulehčit býčí divergence s MACD.

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy