Americká data z trhu práce dodala dolaru další sílu k růstu

Počet Američanů žádajících poprvé o podporu v nezaměstnanosti minulý týden klesl z 14měsíčního maxima o 16 000 na 278 000. Jde o nejprudší týdenní snížení od února, jímž končí tři týdny nárůstu v řadě. Trh tak dostává další signál, že americká ekonomika se v druhém čtvrtletí zotavuje a Fed může intenzivně přemýšlet o zvyšování sazeb, tak jak naznačil ve včerejším zápisu z dubnového zasedání centrální banky.

Hranice 300 000 je spojována se zdravými podmínkami na trhu práce a ukazatel se nad ní drží už 63 týdnů v řadě, což je nejdelší taková série od roku 1973. Čtyřtýdenní průměr, považovaný za lepší barometr trendů na trhu práce, neboť vylučuje týdenní volatilitu, minulý týden stoupl o 7500 na 275 750. Vyhlídky na zvýšení sazeb v USA znervózňují akciové investory. Spojené státy následují obchodování v Evropě a otevírají téměř o 1 procento níže. Německý DAX se ke konci obchodní seance obchoduje s 1,4 procentní ztrátou. Na silný dolar dnes reagují komodity poklesem. Stříbro odepisuje přes 4 procenta.

USD/CHF překonal předchozí maxima a Fibonacciho hodnotu 38,20. Aktuálně svádí souboj s další Fibonacciho hodnotou 50. Podaří-li se USD/CHF uzavřít i nad touto rezistencí, čeká ho kulaté číslo 1,00.

Autor: Investplanet a Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy