Americká data NFP dnes zklamala, dolar mírně oslabuje

Růst počtu nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor ve Spojených státech v září nečekaně zpomalil třetí měsíc v řadě. Počet pracovních míst mimo zemědělský sektor minulý měsíc stoupl o 156 000 po vzestupně revidovaném nárůstu o 167 000 za srpen. Ekonomové očekávali, že američtí zaměstnavatelé v září vytvořili až 175 000 nových míst.

Nicméně prezidentka Fedu Janet Yellenová v minulosti řekla, že ekonomika potřebuje vytvářet necelých 100 000 nových míst měsíčně, aby udržela krok s nárůstem práceschopné populace. Průměrný měsíční přírůstek přitom letos činí až 180 000.

Míra nezaměstnanosti stoupla o 0,1 procentního bodu na 5,0 procenta, což je ovšem dáno tím, že se více lidí vrací na trh práce. Míra participace Američanů na pracovním trhu v září stoupla z 62,8 na 62,9 procenta. Po dnešních datech výrazně klesla pravděpodobnost, že by Fed zvýšil úrokové sazby na zasedání 1. a 2. listopadu z ranních 15 na 8 procent. Navíc toto zasedání se koná týden před prezidentskými volbami. Nicméně pravděpodobnost zvýšení sazeb v prosinci zůstává i po dnešních datech NFP na 70 procentech. Připomeňme, že Yellenová minulý měsíc uvedla, že Fed pravděpodobně do konce roku jednou zvýší sazby.

Dolarový index (FUSD) po datech smazal zisky. Euro po prvotní volatilní reakci posilovalo o 0,4 procenta na 1,1195 proti americkému dolaru (EUR/USD). Ačkoliv horší data z amerického trhu práce a potenciální odložení zvýšení úrokových sazeb je na první pohled pro americký akciový trh pozitivní zprávou, americké akcie se obchodují 2 hodiny po datech lehce v mínusu. Večer nás ještě čeká několik projevů centrálních bankéřů z Fedu, kteří mohou zamíchat karty.

Tento týden jsme už analyzovali úspěch USD/JPY, kterému se podařilo zdolat a uzavřít na denním grafu nad oblakem Kumo, jež je považován za silnou rezistenci. Avšak dnešní data NFP vrátila USD/JPY do oblaku, proto bude klíčové sledovat, zda se podaří USD/JPY dnes uzavřít nad Kumem nebo ne. Jednoznačný býčí signál dostaneme, když cena prolomí rezistenci 104,10. V opačném případě vstoupí do hry možnost testování trendového kanálu, který měnový pár opustil v úterý. 


Nejnovější analýzy

22.06.2018

16:34

Inflační tlaky v Kanadě v květnu poněkud zeslábly. Alespoň to lze vyčíst z dnes zveřejněných výsledků inflace. Konkrétně meziročně inflace v Kanadě zůstala beze změny na 2,2%, ačkoliv většinové očekávání bylo, že inflace zrychlí na 2,5%.

Podrobnosti

22.06.2018

10:13

Včerejší seance byla z fundamentálního hlediska především o zasedání britské centrální banky. Ta sice dopředu signalizovala, že zvýšení sazeb nepřijde, nicméně investoři čekali na signál k možnému zvýšení na tiskové konferenci.

Podrobnosti

21.06.2018

11:01

Z trhů začíná pomalu opadat nervozita ohledně obchodních válek, ačkoliv rizika stále trvají a možná i trochu vyeskalovaly, jelikož EU zveřejnila seznam výrobků, na které značné od pátku uplatňovat 25% cla o objemu 2,8 mld. dolarů.

Podrobnosti