Americká centrální banka (Fed) nechala úrokové sazby na nezměněné úrovni, analýza USD/JPY

Americká centrální banka (Fed) ve středu podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny, ale silně naznačila, že stále může utáhnout měnovou politiku do konce letošního roku. Naznačuje to i aktualizovaný výhled úrokových sazeb, v němž centrální banka počítá s jedním zvýšením úrokových sazeb ještě v letošním roce. Pokud se to naplní, Fed by měl zvýšit úrokové sazby v listopadu nebo v prosinci, přičemž trh přiřazuje vyšší pravděpodobnost zasedání v prosinci.

Fed uvedl, že se americká ekonomická aktivita zvyšuje a růst počtu pracovních míst byl v posledních měsících solidní. Janet Yellenová uvedla, že podmínky na trhu práce se zlepšují, a to natolik, že současné přírůstky nových pracovních míst ve výši 180 000 měsíčně jsou podle ní až příliš vysoké. Argumenty pro zvýšení sazbeb tak jasně zesilují.

Fed tedy včera ponechal pásmo pro hlavní úrokovou sazbu v rozmezí 0,25 procenta až 0,50 procenta. Americký dolar reagoval na rozhodnutí centrální banky oslabením a americké akcie na Wall Street včera prudce rozšířily zisky. Prostředí nízkých sazeb pomáhá podporovat růstový trend akciového trhu.

Zprávy z Fedu byly pro akciové indexy natolik pozitivní, že technologický index Nasdaq uzavřel na historickém maximu 5295,18 bodu. Index Dow Jones vzrostl o 0,9 procenta na 18 293,7 bodu, index S&P 500 posílil o 1,1 procenta na 2163,12 bodu. Nejlépe si vedly energetické tituly.

Energetickým titulům včera pomohl růst komodit, které podpořil slabší dolar. Navíc cena ropa vzrostla o 2 procenta i díky nižším zásobám v USA, které publikovala agentura EIA. Zásoby ropy klesly předchozí týden ve Spojených státech o 6,2 miliónu barelů, přičemž trh čekal růst zásob o 3,2 miliónu barelů.

Na rozhodnutí americké centrální banky dnes kladně reagují i evropské akciové indexy, které rostou o více než 1 procento. Evropské akcie ukončily kladně i včerejší středeční seanci, a to na týdenním maximu. Dařilo se zejména akciím bank mimo jiné díky změně orientace měnové politiky japonské centrální banky.

Měnový pár USD/JPY oslabuje v klesajícím trendovém kanálu. Ani včerejší zasedání japonské centrální banky a americké centrální banky nedokázalo dostat měnový pár von z kanálu a bezpečně nad hodnotu podpory a kulaté číslo 100. prostor pro pohyb v kanálu a nad hodnotou 100 se zmenšuje, proto bude tento pár stále více v hledáčku investorů .

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy