Akciové trhy zaznamenaly výrazný výprodej

Tento týden nazačal pro akciové indexu vůbec dobře. Většina indexů se dostala pod silný tlak prodejců a dosavadní ztráty se jim daří korigovat až dnes. Co za výprodejem stálo a jakých akciových indexů se to týkalo především? 

Od začátku tohoto týdne jsme byli svědky většího výprodeje na amerických akciových trzích. Jak vidět i v denním grafu SP500. Trh prorazil stoupající trendovou linii a na své cestě dolů překonal i hranici kulatého čísla 3100 bodů.Výprodej ovšem zaznamenaly i evropské akciové tituly.

Americký prezident Donald  Trump v pondělí 2/12 prohlásil, že  by mohl čekat i celý rok, než uzavře obchodní dohodu s Čínou.  A to nejlépe až po prezidentských volbách, které ho v roce 2020 čekají. Toto tvrzení prezidenta Trumpa je navíc v rozporu s jeho předchozími vyjádřeními, že první průlomové dohody měly být podepsány do 15. prosince 2019.

Čínská strana se vyjádřila proti gestem a to tak, že se chystá zveřejnit seznam nespolehlivých amerických firem tzv. černou listinu, kterým v jejich zemi hrozí sankcemi. Obchodní spory mezi oběma zemni jsou tím pádem opět silně sledovány a situace obchodní rozhovorů je ohrožena.

Další prohlášení, které prezident Trump zveřejnil bylo uvalení cel na dovoz oceli a hliníku z Brazílie a Argentiny. Tyto země zároveň obvinil z manipulace na úkor amerických farmářů. Obě země se totiž staly náhradními dodavateli sojových bobů, ale i jiných zemědělských výrobků pro Čínu, na úkor USA. Trump také vyzval FED k oslabení amerického dolaru, resp. aby udělal něco s tím, že obě země využívají svou slabou měnu k získání konkurenčních výhod. V reakci na jeho slova vzniká obava z pravděpodobnosti snížení úrokových sazeb při zasedání FEDU v prosinci.

Negativní náladu na akciových trzích také způsobila data ISM PMI  z výrobního sektoru za listopad, která skončila hůře, než se očekávalo. Tyto všechny zprávy způsobily výplach jak na amerických, tak na evropských akciových trzích. Investoři se tak začínají pomalu uchylovat k bezpečným přístavům jako je CHF, JPY či případně zlato.    

Graf: Denní graf akciové indexu S&P 500 (BossaFX)

Autor: Věra Kunická

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy