Akciové trhy padají v reakci na výsledky inflace

Dnes odpoledne v 14:30 byly zveřejněny data inflace v USA za leden. Meziroční spotřebitelská inflace zůstala na stejné úrovni a to 2,1%, přičemž se očekával pokles na 1,9%. Meziroční jádrová inflace zrychlila na 1,8% oproti očekávání na 1,7%. Zajímavější byla situace z pohledu meziměsíčních dat, kde inflace rostla o 0,5% a jádrová o 0,3%. Reakce na trzích na sebe nenechala dlouho čekat. Zpráva se ukázala jako pozitivní pro americký dolar, který začal ihned likvidovat ztráty ze začátku týdne. Ani akciové trhy nezůstaly pozadu a index S&P 500 ztratil po vyhlášení přes 1%. Zajímavá reakce proběhla na trhu USDJPY, kde nedokázal americký dolar výrazně zpevňovat a japonský jen pokračuje z posilování. Reakce je poměrně zvláštní i v tom jak velkou váhu výsledkům dávala většina investorů. Panoval totiž strach z „přestřelení inflace“, která mohla růst rychleji, než se očekávalo. To by mohlo způsobit další neřízenou korekci na akciových trzích. Výsledky se však nijak výrazně neodchýlily od konsenzu a během následujících několika dní se dá předpokládat na trzích zklidnění. Zároveň inflace ovlivnila růst desetiletých výnosů, které vystoupaly na 2,88%. Právě na desetiletých výnosech závisí dopad inflace na finanční trhy. Pokud budou pokračovat dále v růstu, může být dopad inflace ještě větší než doposud. Vyšší inflace nebude mít s největší pravděpodobností žádný dopad na politiku FEDu, který by měl zvýšit sazby na příštím zasedání.

Graf:  Vývoj meziměsíční jádrové inflace (Zdroj: Investing.com)

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.01.2019

15:52

Produkce ropného kartelu OPEC a jeho spojenců v prosinci klesla více, než se očekávalo a poslala tak měsíc před zahájením produkčních škrtů býčí signál pro investory na ropě. Největší producent kartelu Saudská Arábie snížila produkci o 468 000 bpd na něco málo přes 10,5 mil. bpd.

Podrobnosti

18.01.2019

09:59

Akciové trhy ovládl optimismus kolem obchodní války mezi USA a Čínou. Na zprávy reagovaly pozitivně na devizových trzích také rizikovější měny, jako australský dolar a rizikovější aktiva včetně ropy.

Podrobnosti

17.01.2019

17:04

Nejednoznačná seance na devizových trzích prozatím vyznívá spíše pro americký dolar, který je na většině z měnových párů silnější. Akciové trhy v USA zůstávají i přes probíhající výsledkovou sezonu beze změny. Včerejší pokles amerických ropných zásob ropě nepomohl a ta dnes ztrácí.

Podrobnosti