Akciové trhy padají v reakci na výsledky inflace

Dnes odpoledne v 14:30 byly zveřejněny data inflace v USA za leden. Meziroční spotřebitelská inflace zůstala na stejné úrovni a to 2,1%, přičemž se očekával pokles na 1,9%. Meziroční jádrová inflace zrychlila na 1,8% oproti očekávání na 1,7%. Zajímavější byla situace z pohledu meziměsíčních dat, kde inflace rostla o 0,5% a jádrová o 0,3%. Reakce na trzích na sebe nenechala dlouho čekat. Zpráva se ukázala jako pozitivní pro americký dolar, který začal ihned likvidovat ztráty ze začátku týdne. Ani akciové trhy nezůstaly pozadu a index S&P 500 ztratil po vyhlášení přes 1%. Zajímavá reakce proběhla na trhu USDJPY, kde nedokázal americký dolar výrazně zpevňovat a japonský jen pokračuje z posilování. Reakce je poměrně zvláštní i v tom jak velkou váhu výsledkům dávala většina investorů. Panoval totiž strach z „přestřelení inflace“, která mohla růst rychleji, než se očekávalo. To by mohlo způsobit další neřízenou korekci na akciových trzích. Výsledky se však nijak výrazně neodchýlily od konsenzu a během následujících několika dní se dá předpokládat na trzích zklidnění. Zároveň inflace ovlivnila růst desetiletých výnosů, které vystoupaly na 2,88%. Právě na desetiletých výnosech závisí dopad inflace na finanční trhy. Pokud budou pokračovat dále v růstu, může být dopad inflace ještě větší než doposud. Vyšší inflace nebude mít s největší pravděpodobností žádný dopad na politiku FEDu, který by měl zvýšit sazby na příštím zasedání.

Graf:  Vývoj meziměsíční jádrové inflace (Zdroj: Investing.com)

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

21.02.2018

16:44

Ropa začala klesat v reakci na předpovědi, že zásoby ropy v USA se rozšiřují již čtvrtý týden v řadě. Také se objevují otázky ohledně úspěchu OPECu v omezování těžby podporující růst na ropě. Ropa dokázala realizovat minulý týden menší zisky v reakci na pomaleji rostoucí zásoby v USA a zprávu ze Saudské Arábie, která by mohla snížit exporty o dalších 100 000 barelů denně.
Chci číst

21.02.2018

10:25

Americké akciové indexy dalším dnem korigují své zisky z minulého týdne. Nelze však zatím mluvit o další vlně výprodejů, ale spíše panuje nejistota investorů ohledně budoucího vývoje na trzích (více k problematice akciových trhů a případné další korekce doporučuji přečíst včerejší článek zde na stránkách bossainfo.cz). Nervozity na akciových trzích zatím využívá nejvíce americký dolar, který od konce minulého týdne razantně posiluje a likviduje dosavadní ztráty.

Chci číst

20.02.2018

17:02

Úterní seance zatím probíhá podobně jako ta včerejší. Chybí nám důležitá makra, která by ovlivnila trh, ten zatím tedy jen následuje dosavadní trend, případně se snaží udržet si dosavadní zisky. V posilování zatím pokračuje americký dolar, který se i díky rostoucím desetiletým výnosům dostal nad 50% výprodeje z minulého týdne. Zatímco dolar pomalu likviduje ztráty z minulého týdne a udává v podstatě směr na devizovém trhu, americké desetileté výnosy pokračují v růstu a je jen otázkou času kdy překonají 3% hranici.

Podrobnosti