Akciové trhy padají v reakci na výsledky inflace

Dnes odpoledne v 14:30 byly zveřejněny data inflace v USA za leden. Meziroční spotřebitelská inflace zůstala na stejné úrovni a to 2,1%, přičemž se očekával pokles na 1,9%. Meziroční jádrová inflace zrychlila na 1,8% oproti očekávání na 1,7%. Zajímavější byla situace z pohledu meziměsíčních dat, kde inflace rostla o 0,5% a jádrová o 0,3%. Reakce na trzích na sebe nenechala dlouho čekat. Zpráva se ukázala jako pozitivní pro americký dolar, který začal ihned likvidovat ztráty ze začátku týdne. Ani akciové trhy nezůstaly pozadu a index S&P 500 ztratil po vyhlášení přes 1%. Zajímavá reakce proběhla na trhu USDJPY, kde nedokázal americký dolar výrazně zpevňovat a japonský jen pokračuje z posilování. Reakce je poměrně zvláštní i v tom jak velkou váhu výsledkům dávala většina investorů. Panoval totiž strach z „přestřelení inflace“, která mohla růst rychleji, než se očekávalo. To by mohlo způsobit další neřízenou korekci na akciových trzích. Výsledky se však nijak výrazně neodchýlily od konsenzu a během následujících několika dní se dá předpokládat na trzích zklidnění. Zároveň inflace ovlivnila růst desetiletých výnosů, které vystoupaly na 2,88%. Právě na desetiletých výnosech závisí dopad inflace na finanční trhy. Pokud budou pokračovat dále v růstu, může být dopad inflace ještě větší než doposud. Vyšší inflace nebude mít s největší pravděpodobností žádný dopad na politiku FEDu, který by měl zvýšit sazby na příštím zasedání.

Graf:  Vývoj meziměsíční jádrové inflace (Zdroj: Investing.com)

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

19.10.2018

16:26

Velmi klidný průběh dnes dosud nabídly finanční trhy. Odpoledne se postaralo o volatilitu na kanadském dolaru zveřejnění růstu kanadské inflace. Akciové trhy dnes přešlapují na místě, zatímco ropa Brent se dostala zpět nad 80 dolarů.

Podrobnosti

19.10.2018

09:55

Americký dolar zůstává silnější a je nejvýše od konce srpna. Akciové index pokračují v korekci zisků ze začátku týdne a výsledková sezona zatím není takovým stimulem, jako se očekávalo. Na komoditním trhu si své zisky zatím udržuje zlato.

Podrobnosti

18.10.2018

17:05

Seanci nahoru dolu dnes zažily devizové trhy, což bylo opět způsobené primárně vývojem amerického dolaru, který dopoledne ztrácel a odpoledne své ztráty zkorigoval. 

Podrobnosti