Akciové trhy padají v reakci na výsledky inflace

Dnes odpoledne v 14:30 byly zveřejněny data inflace v USA za leden. Meziroční spotřebitelská inflace zůstala na stejné úrovni a to 2,1%, přičemž se očekával pokles na 1,9%. Meziroční jádrová inflace zrychlila na 1,8% oproti očekávání na 1,7%. Zajímavější byla situace z pohledu meziměsíčních dat, kde inflace rostla o 0,5% a jádrová o 0,3%. Reakce na trzích na sebe nenechala dlouho čekat. Zpráva se ukázala jako pozitivní pro americký dolar, který začal ihned likvidovat ztráty ze začátku týdne. Ani akciové trhy nezůstaly pozadu a index S&P 500 ztratil po vyhlášení přes 1%. Zajímavá reakce proběhla na trhu USDJPY, kde nedokázal americký dolar výrazně zpevňovat a japonský jen pokračuje z posilování. Reakce je poměrně zvláštní i v tom jak velkou váhu výsledkům dávala většina investorů. Panoval totiž strach z „přestřelení inflace“, která mohla růst rychleji, než se očekávalo. To by mohlo způsobit další neřízenou korekci na akciových trzích. Výsledky se však nijak výrazně neodchýlily od konsenzu a během následujících několika dní se dá předpokládat na trzích zklidnění. Zároveň inflace ovlivnila růst desetiletých výnosů, které vystoupaly na 2,88%. Právě na desetiletých výnosech závisí dopad inflace na finanční trhy. Pokud budou pokračovat dále v růstu, může být dopad inflace ještě větší než doposud. Vyšší inflace nebude mít s největší pravděpodobností žádný dopad na politiku FEDu, který by měl zvýšit sazby na příštím zasedání.

Graf:  Vývoj meziměsíční jádrové inflace (Zdroj: Investing.com)

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.08.2018

17:02

Výprodej na turecké liře s sebou táhl indickou rupii i ostatní měny, což zvýšilo riziko nouzového přistání z rizikovějších rozvíjeních se ekonomik. Páteční výprodej byl tak razantní, že během páteční seance některé z měn (včetně turecké liry) dokázaly zkorigovat část ze svých ztrát.

Chci číst

14.08.2018

14:03

Dopolední markodata byly v podstatě ty nedůležitější, kterých jsme se mohli během dnešní seance dočkat. Zveřejněny byly data z britského trhu práce, následovány odhadem hospodářského růstu v Eurozóně za 2. čtvrtletí, včetně růstu HDP v Německu a v ČR.

Chci číst

14.08.2018

10:25

Smíšená seance na devizových trzích, kde si bral oddechový čas americký dolar, nabídla několik překvapivých proti trendových pohybů. Pod tlakem byly drahé kovy, ale také trh s ropou, která se však dokázala ze ztrát vzpamatovat.

Chci číst