Akciové indexy v další korekci společně s ropou

Konec minulého týdne proběhl podle očekávání relativně v klidu a na nízkých objemech. Žádných makroekonomických zpráv jsme se koncem týdne nedočkali. Podobný scénář se očekával i na začátku právě probíhajícího týdne, kdy měla opět většina bank zavřeno. Včerejší seance však proběhla nečekaně nervózně a akciové trhy si prošly další korekcí. Konkrétně akciový index S&P 500 ztratil 2,2%, NASDAQ 2,9% a uzavřely nehorší kvartál za poslední 2 roky. Nejvýrazněji ztrácely včera akcie Amazonu, ty ztratily přes 5% a táhly sebou celý technologický sektor a akciové indexy. Výrazněji mu nepomohl ani příspěvek Donalda Trumpa na twitteru, kdy zaútočil na online prodejce a obvinil ho ze ztrát americké pošty a krácení daní. Mezitím Čína zveřejnila nové tarify na více jak 100 produktů z USA. Eskalace možné obchodní války mezi USA a Čínou nepomohla cenám ropy, která si minulý týden i přes korekci udržela většinu svých zisků. Spolu s tím je stále aktuální riziko rostoucích amerických zásob a břidlicové těžby v USA. Na forexových párech byl relativně klid a měny si většinou udržely své dosavadní pozice. Rostoucího napětí ohledně obchodní války využily drahé kovy jako například zlato, to si připsalo za včerejší seanci lehké zisky.

Dnešní seance bude opět o vyčkávání na různá nečekaná vyjádření Donalda Trumpa, nebo ostatních politiků. Z fundamentů byla dnes ráno během zasedání australské centrální banky zveřejněna i úroková sazba. Ta zůstala podle očekávání beze změny. V 8:00 byly zveřejněny maloobchodní tržby v Německu, ty nečekaně klesly o 0,7%, přičemž se očekával naopak růst o 0,7%. Maloobchodní tržby klesaly také ve Švýcarsku. V 10:30 bylo zveřejněno výrobní PMI ve Velké Británii, které však výraznější odchylku nenabídlo a oproti minulému měsíci rostlo o 0,1 bodu. Žádné další významnější fundamenty nejsou dnes na programu.

Nervozity na finanční trzích může využít v probíhajícím týdnu japonský jen, kterému podobné prostředí prospívá. Poté co prorazil USDJPY horní hranu klesajícího kanálu uzavřel japonský jen minulý týden ve ztrátě. Stále však tvoří nižší high a trh zůstává klesající. Zajímavým může být zpětný návrat ke klesající trendové linii, kde se zároveň nachází zajímavý support.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.07.2018

15:33

Další ze série horších dat pro britskou libru dorazily na trhy dnes dopoledne. V 10:30 byly zveřejněny data britské inflace za červen a to v prostředí, kdy britská centrální banka začíná uvažovat nad zvýšením základní úrokové sazby.

Podrobnosti

18.07.2018

09:59

Včerejší seanci na devizových trzích ovládl americký dolar, který dokázal smazat své předchozí ztráty a na indexu amerického dolaru FUSD se opět pohybuje v blízkosti letošních maxim. Americký dolar začal posilovat již během evropské seance v očekávání projevu Jeromeho Powella před americkými zákonodárci.

Podrobnosti

17.07.2018

15:40

Dnes zveřejněné data z britského trhu práce přidávají další indicii, kterou potřebuje britská centrální banka k tomu, aby mohla reálněji uvažovat nad zvýšením domácích úrokových sazeb. Britská zaměstnanost totiž rostla na rekordní maxima, ačkoliv růst mezd se za poslední 3 měsíce stabilizoval.

Podrobnosti