Akciové indexy opět rostou, strach z obchodní války opět opadá

Včerejší dopolední a odpolední seance byla jako nebe a peklo. Respektive nejdříve nastalo peklo, když Čína zveřejnila návrh uvalit cla na 106 amerických výrobků, včetně letadel a sóji ve výši 50 miliard dolarů. To poslalo nejobchodovanější akciový index S&P 500 opět na nižší úrovně s rostoucími obavy ohledně obchodní války. A to v reakci na americké zavedení cel pro Číně ve stejné výši 50 miliard dolarů. Odpolední, tedy americká seance nabídla však naprosto opačný scénář, kdy investoři zmírnili své obavy ohledně zavedení tarifů a doufají, že by v následujících několika dnech mohlo přijít na řadu vyjednávání mezi oběma státy. Nakonec tedy trh S&P 500 uzavřel seanci, která se pro něj nevyvíjela vůbec dobře, v zisku 1,2%. Nelze však usuzovat, že je intradenním výkyvům konec, právě naopak. Je třeba se začít přizpůsobovat nové, zvýšené volatilitě na trzích. Zejména pak být připraven na další potencionální eskalaci tarifů a obchodních válek. Z včerejších fundamentů nakonec žádný výrazně nepřekvapil, právě především kvůli nervózní situaci na akciových trzích. Odhad inflace v eurozóně vzrostl na 1,4%, jádrová inflace zůstala na 1,0%. Nezaměstnanost v eurozóně se dostala na historicky nejnižší úroveň 8,5%. Předstihový report o zaměstnanosti ADP v USA odhaduje růst o 241 tis. pracovních míst za březen. Nejzajímavějším fundamentem včerejší seance byly opět zásoby ropy v USA. Ty měly růst o 1,4 mil. barelů, přičemž se spekulovalo již během týdne, že by mohly růst až o 2 mil. barelů. Nakonec klesly o 4,6 mil. barelů a ropa se společně s uklidňující se situací na akciových trzích vrátila nad 63 dolarů za barel. Osobně bych očekával výraznější nárůst, ale nedá se vyloučit, že pozitivní zpráva pro ropu se neprojeví do následujících dní.

Dnes brzy ráno v 3:30 byla zveřejněna obchodní bilance v Austrálii, která rostla za březen o 83 miliard. V 10:30 bude zveřejněn PMI za sektor služeb ve Velké Británii. Mezitím několik sekundárních dat a PMI členských států eurozóny. V 14:30 obchodní bilance v Kanadě a žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA.

Zajímavá technická formace symetrického trojúhelníku se utvořila na trhu USDCZK. Ten se nachází díky silnější koruně v dlouhodobém klesajícím trendu a již v úterý hezky otestoval klesající trendovou linii, která byla v konfluenci s 27,2% klesající korekce. Nejlepší scénář by byl, pokud by trh šel otestovat rostoucí hranu trojúhelníku a spekulovat na případný průraz.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

22.03.2019

17:16

Od 6.3.2019, kdy jsem se zabýval párem CAD/CHF, se graf přiblížil k široké rezistenci na ceně 0,7515 až 0,7541, od které se následně odrazil na jih. 
Podrobnosti

22.03.2019

08:20

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.
Neváhejte porovnat jejich relevantnost a funkčnost s hladinami z předešlých dnů.
Podrobnosti

21.03.2019

19:02

Americký dolar si dnes bere své včerejší ztráty zpět, když otočil včerejší sentiment, kdy ho dostalo pod tlak rozhodnutí FEDu o oddálení růstu úrokových sazeb. Daří se akciovým trhům, kde výrazně zpevňují akcie společnosti Apple. Ropa WTI se zatím nedokázala dostat nad 60 dolarovou úroveň, která působí jako silná rezistence. 

 

Podrobnosti