4 základní jednoduché formace japonských svíček

Zaměříme se na svíčkové grafy skládající se z jedné svíčky a jak podle nich odhadnout budoucí vývoj na trhu. Používání jednotlivých formací pomůže k identifikaci možných trendů a jejich zvratů na trhu. Podíváme se na čtyři základní jednoduché formace japonských svíček.  

 

Hammer (kladivo)

Jak ho najdeme v grafu?

Kladivo můžeme rozpoznat jednoduše. Díky jeho dolnímu stínu, který se formuje po klesajícím trendu a je minimálně dvakrát delší než tělo. Je bez horního stínu nebo jen s velmi krátkým. Jedná se o býčí signál, který upozorňuje na možnou změnu klesajícího trendu.

 

Po otevření trhu dochází k prudkému výprodeji, atmosféra na trhu je extrémně medvědí, cena klesá. V průběhu dne (po prvotním výprodeji) pokles ceny zastane (medvědi odmítnou prodávat za další nízké ceny) a trh se vrací téměř do maxima dne, blízko k otevírací ceně.

 

Trh zřejmě nebyl schopen pokračovat v dalším výprodeji. Pokud cena klesá, formace signalizuje blízké dno a následný opětovný růst. Dlouhý spodní stín naznačuje, že prodávající tlačil ceny dolů, ale kupující tento tlak překonali a následně trh uzavřel obchod blízko otevírací ceny.     

Hlavní znaky kladiva (Hammer)

  • Dolní stín by měl být dvakrát nebo třikrát delší než tělo.
  • Krátký nebo žádný horní stín.
  • Skutečné tělo svíčky je na horním konci rozsahu obchodování.
  • Barva těla není důležitá.
  • Nachází se v klesajícím trendu
  • Ideální si je počkat na další svíčku, která by měla být býčí a uzavřít nad otevírací cenou (maximem) kladiva


 

Hanging Man (oběšenec)

Jak ho najdeme v grafu?

Oběšenec je opakem ke kladivu a je medvědím signálem. Hledat bychom ho měli na konci rostoucího trendu a indikuje jeho obrat. V případě, že cena roste, oběšenec indikuje, že cena je tak vysoko, že kupující už nechtějí kupovat a nastupují prodávající. Dlouhý spodní stín naznačuje, že prodávající nastupují na trh a snaží se tlačit během obchodování cenu dolů.

Hlavní znaky Hanging Man (oběšence)

  • Dolní stín by měl být dvakrát nebo třikrát delší než tělo.
  • Krátký nebo žádný horní stín.
  • Skutečné tělo svíčky je na horním konci rozsahu obchodování.
  • Barva těla není důležitá, ale černé tělo představuje medvědí formaci.


 

Obr.: Ukázka kladiva (Hammer) a oběšence (Hanging Man)

 

 

 

Inverted Hammer (Obrácené kladivo) a Shooting Star (Padající hvězda)

Obě formace vypadají stejně. Jediným rozdílem je fakt, zda se svíčka nachází v klesajícím nebo rostoucím trendu. Obě svíčky mají drobné tělo, dlouhé horní stíny a krátké nebo žádné dolní stíny.

 

Inverted Hammer (Obrácené kladivo)

Tuto formaci hledejte v klesajícím trendu. Naznačuje možnost konce a změny trendu. Dlouhý horní stín signalizuje, že se kupující snažili nabízet vyšší cenu a přicházejí na trh. Nicméně prodejci se následně snažili cenu stlačit dolů, ale kupujícím se podařilo uzavřít obchod blízko otevírací ceny. Jelikož prodejci nebyli schopni uzavřít cenu na nižších hodnotách, znamená to, že každý kdo chtěl prodat, tak učinil a na nízkých cenách už nechce „nikdo“ prodávat.

 

Padající hvězda je medvědí formací, která vypadá stejně jako obrácené kladivo, ale nastane v případě růstu ceny (hledáme ji na konci rostoucího trendu). Tvar svíčky indikuje, že cena otevřela na (denní) minimální ceně poté, se snažila vystoupat výš, dosáhnout nová maxima, ale cena se vrátila zpět na dno, nepodařilo se jí udržet na vysokých hodnotách v průběhu dne. To znamená, že kupující se pokusili cenu tlačit nahoru, ale prodejci přišli a přemohli je.

Obr.: Ukázka obráceného kladiva (Inverted Hammer) a Padající hvězdy (Shooting Star)


Další techniky naleznete v naší UNIVERZITĚ.

 

Autor: Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.