3 zasedání centrálních bank v průběhu 24 hodin

V průběhu nadcházejících ani ne 24 hodin nás čekají 3 zasedání centrálních bank. Jako první publikuje zprávu a výsledku sezení bankovní rady americká centrální banka Fed. Tentokrát je zasedání bankovní rady bez tiskové konference, takže každé jedno slovo zprávy bude podrobeno detailní analýze. Od bankovní rady se dnes nečekají žádné změny v nastavení monetární politiky. Trh však bude sledovat, zda si banka alespoň částečně připraví cestu pro červnové potenciální zvýšení sazeb. To je stále s 23procentní pravděpodobností ve hře. Pokud by byly komentáře banky natolik holubičí, že by snížily pravděpodobnost této akce níže, bude dolar dále slábnout. Avšak v opačném případě, kdyby banka naznačila, že pravděpodobnost takového rozhodnutí v červnu je vyšší, bude tato informace pro americký dolar velmi povzbudivou zprávou. Pro dolar bude rovněž příznivé jakékoliv snížení obav ze zpomalení globální ekonomiky a vybalancování rizik v otázce amerického hospodářského růstu a trhu práce.

Další v pořadí je zasedání novozélandské centrální banky večer v 23:00. Podle průzkumu agentury Reuters 17 z 23 dotázaných ekonomů očekává, že banka ponechá základní úrokovou sazbu na nezměněné úrovni 2,25 procenta, 6 očekává snížení sazby o 25 bazických bodů. Nicméně většina z dotázané skupiny předpokládá, že banka sníží úrokovou sazbu o 0,25 procenta do konce června. V prospěch snížení sazeb mluví inflace, která je od června 2014 pod cílem banky, který se nachází v rozsahu 1 až 3 procent, slábne globální poptávka po mléku (zejména ze strany Číny) a s ní klesá cena této významné exportní komodity. Navíc silnější novozélandský dolar je problémem jak pro export, tak i pro inflaci. Na druhé straně centrální banka musí být u snižování sazeb opatrná kvůli rostoucím cenám nemovitostí. Ty se v březnu meziročně zvýšily o 11,4 procenta a jsou 35 procent nad maximy z finanční krize (2007).

Posledním v řadě je zasedání japonské centrální banky (BoJ). Tentokrát výjimečně ve čtvrtek ráno a ne v pátek, jak bývá zvykem, kvůli státnímu svátku v zemi vycházejícího slunce. Banka musí opět čelit slábnoucí inflaci, která se vzdaluje jejímu cíli a navíc posiluje jen, což je pro banku nečekaný vývoj mimo scénář. Nicméně 9 z 10 dotázaných ekonomů v průzkumu společnosti Reuters uvedlo, že si myslí, že banka na tomto zasedání ponechá úrokové sazby na nezměněné úrovni a 7 z 10 předpokládá, že BoJ ve čtvrtek nenavýší objem programu kvantitativního uvolňování. Ten by mohl být navýšen o nákup akciových ETF nebo korporátních dluhopisů, tedy rizikovějších aktiv, než banka dosud nakupovala v rámci tohoto programu. BoJ rovněž nabídne tiskovou konferenci a nový ekonomický výhled.

Cena ropy Brent se včera dostala na nová 5měsíční maxima, když čísla API ukázala na pokles zásob suroviny v USA. Dnes však budou publikována důležitější čísla, a to od agentury EIA. Do centra pozornosti investorů vstoupila společnost Apple, která včera po uzavření trhu zveřejnila pokles prodaných telefonů. Dnešní obchodování s jejími akciemi by mohlo ovlivnit i vývoj indexů, v nichž má firma poměrně velké zastoupení. 

NZD/USD se před zasedáním banky přiblížil k předchozí silné hodnotě rezistence, která nyní hraje roli supportu. Tato cenová úroveň je o to zajímavější, že se nachází u dolní hrany rostoucího trendového kanálu. Zasedání centrálních bank jak novozélandské, tak i americké otestuje vůli NZD/USD udržet se v kanálu. 

Autor Michala Moravcová


Nejnovější analýzy