3 povzbuzení pro akciové trhy

Akciové trhy slaví dobré dny a směrem nahoru je pohání několik faktorů. Nejdříve v neděli guvernér čínské lidové banky Zhou Xiaochuan zamítl kapitálové kontroly a řekl, že nevidí žádné opodstatnění pro pokračování oslabování juanu. Kurz juanu proti USD následně posílil na letošní maxima 6,4943. Dnes se kurz USD/CNY vyšplhal na 6,5081.

Dále Mario Draghi včera před hospodářským výborem Evropského parlamentu řekl, že Evropská centrální banka je připravena uvolnit v březnu svou měnovou politiku, pokud turbulence na finančních trzích nebo vliv nízkých cen energií srazí inflační očekávání. Evropská centrální banka bude konkrétně zkoumat dva transmisní mechanizmy. Zabývat se bude otázkou nakolik je silný přenos nízké dovezené inflace do tvorby domácích mezd a cen a do inflačních očekávání. Za druhé budou zkoumat transmisi měnových impulzů, které aktuálně ECB přes program QE vysílá prostřednictvím finančního systému (prostřednictvím bank). Pokud se ukáže, že jeden z těchto systémů přináší rizika pro cenovou stabilitu, bude banka konat.

Posledním pozitivním impulzem pro akciové trhy bylo oživení ceny ropy. Americká WTI vyskočila až k hodnotě 31 USD za barel. Saudská Arábie, Rusko, Venezuela a Katar se mají setkat v Doze. Někteří doufají, že by se země mohly domluvit na snížení těžebních limitů. Z těchto informací těží i ruský rubl, který dnes posiluje.

Čtvrtletní průzkum novozélandské centrální banky RBNZ ukázal, že respondenti očekávají zpomalení inflace na 1,09 procenta v jednoletém horizontu, což je nejnižší hodnota od roku 1987, kdy byl průzkum prvně proveden. Ještě před 3 měsíci respondenti očekávali v průzkumu růst inflace 1,5 procentním tempem. V dvouletém horizontu očekávají respondenti inflaci ve výši 1,63 procenta, nejníže od roku 1994. Inflace tak u protinožců podle průzkumu nedosáhne cíle banky (2 – 2,5 procenta) ještě 2 roky. Pokles inflačních očekávání naznačuje, že centrální banka bude nucena přistoupit k dalšímu snížení úrokových sazeb, ačkoliv ještě na konci roku 2015 uvedla, že je tento cyklus ukončen. Dnes budou pro Nový Zéland důležitá data z odpolední aukce mléka, v níž by podle trhu futures mohla klesnout cena sušeného mléka až o 10 procent.

Naopak australský dolar z horších makroekonomických zpráv na Novém Zélandu těžil. AUD/NZD v noci posílil z 1,0745 na 1,0815. V zápisu z posledního zasedání bankovní rady (2.2.2016) RBA představitelé monetární politiky zopakovali, že nízké úrokové sazby a slabá domácí měna podporují domácí ekonomický růst.


Nejnovější analýzy